Karta innowacji społecznej "Obiady terapeutyczne"

KARTA INNOWACJI SPOŁECZNEJ "OBIADY TERAPEUTYCZNE"

Innowacja społeczna - czym jest?

Innowacja jest szukaniem nowych rozwiązań wykorzystując istniejące już środki lub ulepszaniem rozwiązań dla istniejących już problemów. Mówiąc szerzej, innowacje społeczne to nowe pomysły odpowiadające na niezaspokojone potrzeby, rozwiązujące problemy społeczne, a przede wszystkim mające na celu wywołać trwałe zmiany produktowe, usługowe, a przede wszystkim społeczne.

Co wiemy o skalowaniu innowacji?

Skalowanie innowacji to inaczej rozpowszechnianie, zwiększenie zasięgu i wykorzystywania w praktyce wybranych oraz przetestowanych pomysłów, które dotychczas miały ograniczony zasięg terytorialny. Celem skalowania innowacji jest wdrożenie nowatorskich rozwiązań wypracowanych w różnych Inkubatorach Innowacji Społecznych na szeroką skalę tj. w jak największej licznie organizacji, wspólnot, czy także wśród społeczności i zainteresowanych zmianą.

Innowacja społeczna "Obiady terapeutyczne"

Model innowacji społecznej "Obiady terapeutyczne", wybranych ministerialnie do ogólnopolskiego rozpowszechnienia, został przetestowany i wypracowany przez Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Innowacja zakłada przygotowanie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej do przyrządzania i dostarczania zdrowych dwudaniowych obiadów osobom starszym zależnym. Dzięki temu rozwiązaniu seniorzy mają zapewnione dostosowanie do ich diety posiłki, a co najważniejsze mogą dłużej pozostać w swoim środowisku. Dla uczestników warsztatów, osób z niepełnosprawnością będzie to forma rehabilitacji oraz rozwijania umiejętności społecznych i zawodowych. Wzajemne spotkanie tych osób pozwoli na nawiązanie niezwykłej więzi opartej na zrozumieniu i akceptacji . Warsztaty terapii zajęciowej zyskają nową i ciekawą formę aktywizacji podopiecznych, która może stać się pierwszym krokiem do utrwalenia tego innowacyjnego rozwiązania, tak aby w przyszłości mógł na trwale zafunkcjonować w strukturach gminnych instytucji i podmiotów zainteresowanych aktywizacją społeczno-zawodową i rehabilitacją. 

Uczestnicy innowacji społecznej "Obiady terapeutyczne"

Innowacja skierowana jest do instytucji i organizacji zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnością, w szczególności prowadzących warsztaty terapii zajęciowej, które są otwarte na zmianę i nowe działania. Odbiorcami innowacji są osoby starsze powyżej 60 r. ż., które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osoby z niepełnosprawnością, będące uczestnikami warsztatów.

Etapy i czas wdrażania innowacji społecznej "Obiady terapeutyczne"

Innowacja społeczna "Obiady terapeutyczne" została podzielona na fazę przygotowania do wdrożenia modelu, która powinna zakończyć się w ciągu 2 miesięcy oraz fazę skalowanej innowacji trwającą w ramach projektu od 8 do 10 miesięcy.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku na czym polega unikatowość i prostota modelu:

*1 - budowa zespołu: koordynator, instruktorzy terapii zajęciowej i dietetyk;

**2 - przystosowanie kuchni i doposażenie zaplecza kuchennego;

***3 - zakup narzędzi i przyborów do pakowania i dostarczania obiadów;

****4 - wybór uczestników warsztatów, którzy wezmą udział w tym przedsięwzięciu;

*****5 - ubezpieczenie uczestników warsztatów;

******6 - zrekrutowanie osób starszych, którym będą dostarczone posiłki;

*******7 - konsultacje osób starszych z dietetykami;

********8 - przeszkolenie wybranych uczestników warsztatów do pełnienia nowych ról;

*********9 - przygotowanie i dostarczanie obiadów przynoszące efekt terapeutyczny;

**********10 - przeprowadzenie cyklu warsztatów o zdrowym odżywianiu;

***********11 - regularny monitoring realizacji działań w warsztacie

Wdrożenie innowacji w warsztatach terapii zajęciowej pozwoli na unowocześnienie pracowni gospodarstwa domowego, utrwalenie modelu w strukturach organizacyjnych tych organizacji oraz wzmocnienie roli potencjału warsztatów terapii zajęciowej!

Zainicjowanie współpracy pomiędzy WTZ, a lokalnymi interesariuszami skalowanego modelu pozwoli na wypracowanie trwałych rozwiązań dla kontynuacji tego unikatowego w swojej formule rozwiązania po zakończeniu realizacji projektu!

 

Metryka strony

Udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zabłudowie

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Torbicz

Data wytworzenia: 2022-08-09

Wprowadzający: Marcin Ciuchniecki

Data modyfikacji: 2022-08-16

Opublikował: Marcin Ciuchniecki

Data publikacji: 2022-08-10